Dla członków Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców - Redaguje SP9MRY.

Zapraszam wszystkich do nadsyłania materiałów do publikacji.

 

" Kluby Krótkofalarskie Rejonu Babiej Góry

SP9 ZGN i SP9 PGB " .

Rejon Babiej Góry to większość terenu Beskidu Żywieckiego i po stronie słowackiej wschodniej części Beskidu Orawskiego. Stanowią go przede wszystkim pasma górskie: Jałowieckie, Policy i Pasmo Babiogórskie z najwyższym szczytem Beskidów Zachodnich -"Babią Górą" - 1725 m n.p.m. Znajduje się tu Babiogórski Park Narodowy.

Krótkofalowcy z tego obszaru skupiają się w dwóch klubach krótkofalarskich. Są to obecnie : Harcerski Klub Łączności"Babia Góra " SP9 ZGN w Suchej Beskidzkiej i Klub Łączności Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców SP9 PGB w Makowie Podhalańskim. Znajdują się na terenie Powiatu Suskiego - SB i województwa Małopolskiego - M.Maków Podhalański i Sucha Beskidzka należą do Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Klub SP9 ZGN powstał z inicjatywy phm. Jana Cholewy - SP9 DST w 1986 roku. Powołany rozkazem Komendanta Hufca ZHP w Suchej Beskidzkiej. Nosił wtedy nazwę " Klub Krótkofalowców przy Komendzie Hufca Ziemi Suskiej ". W 1994 roku zostaje przeniesiony do Makowa Podhalańskiego jako HKŁ " Babia Góra " - SP9 ZGN. Po czterech latach działalności borykając się z trudnościami m. in. włamanie do pomieszczeń klubowych i ich dewastacja, zalanie wodą w 1997 r. i kolejne zniszczenia , zmiana lokalu klubowego , pod koniec 2000 r. zostaje przeniesiony z powrotem do Suchej Beskidzkiej. Tu zmienia już trzykrotnie miejsce lokalizacji. Działalność klubu to organizowanie kursów szkoleniowych, udział w zawodach, prezentacja pracy radiostacji amatorskiej w terenie, szczególnie na obozach harcerskich w Mielnie, słyszany jako SP9ZGN/1. W 1996 r. klub organizuje pracę stacji okolicznościowej SP0 ZGN z okazji 100-lecia uzyskania praw miejskich przez Suchą Beskidzką, a w 1997r. pracę stacji SP0 BG połączonej z wydaniem okolicznościowego dyplomu " 40-lecia pierwszej łączności z Babiej Góry". Klub przeprowadził również pierwsze łączności SSB na KF w paśmie 80 m ze szczytu Babiej Góry w dniu 29.09.2000r. W zeszłym roku w okresie Dni Ziemi Suskiej (początek maja) za łączności ze stacją klubową SP9 ZGN można było uzyskać z tej okazji okolicznościowy dyplom "Ziemia Suska - 2001", którego edycję przewiduje się cyklicznie. Obecnie klubem kieruje phm. Jan Wyrwa - SP9WUZ.

Klub Łączności BGK - SP9 PGB został powołany w styczniu 2001r. przez Stowarzyszenie Babiogórska Grupa Krótkofalowców istniejący w Makowie Podhalańskim od 1997r. Został on zarejestrowany w OT PZK w Krakowie na ul. Basztowej. Klub otrzymał pomieszczenie w budynku Centrum Kultury, Promocji Turystyki i Sportu w Makowie Podhalańskim. Licencję nadawczą klubową - Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej Kat. 1 i znak wywoławczy SP9PGB, wydano klubowi 1 czerwca 2001r. Następne miesiące, to prace nad adaptacją pomieszczenia do celów klubowych, instalacja wyposażenia radiostacji i anten. Niestety sytuacja powodziowa w Makowie Podhalańskim i okolicach w lipcu 2001 opóżniła te czynności. Uzyskano pomoc, w miarę możliwości od innych członków Stowarzyszenia BGK w kraju i krótkofalowców z woj. Małopolskiego. Siedziba klubu będzie również bazą spotkaniową i zjazdową dla wszystkich członków BGK i sympatyków. W dniu 11.10. 2001r. rozpoczęto realizację przeprowadzania pierwszych łączności z pod znaku klubu SP9PGB Dla operatorów , którzy nawiązali pierwsze łączności z SP9PGB na pasmach KF i UKF Zarząd Stowarzyszenia BGK ufundował albumowe nagrody książkowe. Otrzymali je : SP8BJH - op. stacji SP0ZS z Białej Podlaskiej i SP9FBT z Krakowa. Klub Łączności SP9 PGB wspólnie z Dyrekcją Babiogórskiego Parku Narodowego wydaje dyplom krótkofalarski, o stałej edycji " Babia Góra - Award " za łączności przeprowadzone z Rejonem Babiej Góry i gminami babiogórskimi. Podstawowe punkty jakie można otrzymać za QSO z SP9PGB to: 10 pkt. na KF i 12 pkt. na UKF. (regulamin nr12/2000 MK QTC i 05/2001 Świat Radio) Klub Łączności BGK - SP9 PGB jest nowym , niedawno powstałym klubem. Bierze udział w zawodach krajowych i międzynarodowych. Utrzymuje się wyłącznie z prywatnych funduszy członków BGK. Prezesem jest Stanisław Zadora - SP9MRY. Stowarzyszenie Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców, jak i tym samym Klub Łączności BGK ma na celu propagowanie obszaru Babiej Góry, w tym BPN, gmin babiogórskich i Beskidu Makowskiego wśród krótkofalowców i ich rodzin w kraju i na świecie. W sierpniu 2000r., BGK zorganizowało pracę czterech stacji okolicznościowych pod wspólną nazwą " Babia Góra - 2000 " (SN0BG, SN0BPN, SP0MRY i SQ0GL). Celem było uczczenie Milenium 2000r. i 70-lat PZK w naszym rejonie. Podobne cele ma również HKŁ " Babia Góra" SP9ZGN. Dlatego w zeszłym roku w Szkole Podstawowej w Zawoi-Przsłop, 2 i 3 czerwca odbyło się 1 Spotkanie Terenowe Stowarzyszenia BGK- Maków Podhalański i Harcerskiego Klubu Łączności "Babia Góra" SP9ZGN - Sucha Beskidzka. Zorganizowane zostało dzięki Komendzie Hufca ZHP Ziemi Suskiej. Było to wspólne prowadzenie łączności, zawieranie przyjażni, oraz biesiada przy ognisku do póżnych godzin wieczornych. Przyjechało ok. 15 krótkofalowców. Dla wielu kolegów było to niestety ostatnie spotkanie z naszym seniorem, członkiem honorowym BGK - Arturem SP9 EH.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich nadawców , którzy pracowali na pasmach amatorskich ze szczytu Babiej Góry i grzbietu babiogórskiego , o nadsyłanie informacji, krótkiego opisu i ewentualnie zdjęć do naszego Archiwum BGK, na adres pocztowy SP9MRY, lub e-mail: sbgk@sbgk.nq.pl Serdecznie zapraszamy do łączności z naszymi Babiogórskimi Klubami: SP9ZGN i SP9PGB, ze stałego i terenowego QTH z Rejonu Babiej Góry, jak również do zdobywania punktów do wydawanych przez nas dyplomów. Zapraszamy także do osobistych przyjazdów z radiostacjami. Przyroda i okoliczne szczyty Beskidu Wysokiego, a przede wszystkim "Królowa Beskidów" - Babia Góra i Babiogórski Park Narodowy są tego warte. Służymy pomocą i informacją na przemienniku SR9X i kanale lokalnym 145,250 MHz.

Adresy Klubów RBG : HKŁ "Babia Góra" SP9ZGN. Komenda Hufca ZHP. ul. Mickiewicza 9. 34-200 Sucha Beskidzka. e-mail: sp9wuz@wp.pl Klub Łączności BGK - SP9PGB, przy CKPT i S ul. Kościuszki 5. 34-220 Maków Podhalański. e-mail: sp9pgb@eter.ariadna.pl Strona internetowa BGK : www.sbgk.nq.pl Do usłyszenia !

Stanisław Zadora - SP9MRY i Jan Wyrwa - SP9WUZ

Artykuł przesłany do Redakcji "Wiadomości Makowskich" w celu publikacji w Gazecie Samorządowej.(24.10.2001r.)

" Krótkofalowcy w CKPT i S. Maków Podhalański. "

Krótkofalarstwo to techniczne hobby skupiające radioamatorów zajmujących się najbardziej interesującą, ale wcale nie łatwą dziedziną radiotechniki - radiokomunikacją. Krótkofalarstwo przyciąga ludzi starszych i młodszych, spotykających się najczęściej w radio-klubach. Dają one możliwość licencjonowanym operatorom wyjścia z zacisza domowego swojej radiostacji, zaprezentowania i przekazywania informacji o swojej pasji innym mieszkańcom danej społeczności lokalnej.W czasie zajęć klubowych można zobaczyć i zapoznać się z prowadzeniem łączności radiowych na pasmach fal ultrakrótkich i krótkich z krajami całego świata realizowanymi różnymi emisjami, w tym również cyfrowymi z zastosowaniem komputera. Wykorzystanie szerokich możliwości krótkofalarskich emisji i pasm zależy oczywiście od wyposażenia sprzętowego i antenowego klubu. Istnieje również czynnik sportowy m.in. połączenia z maksymalną ilością krajów, stałe współzawodnictwo w uzyskaniu łączności z krajami rzadkimi i wyspami, zdobywanie różnych dyplomów i udział w zawodach polegających na nawiązaniu w określonym czasie maksymalnej ilości łączności, czy zawody Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.Najbardziej istotny aspekt krótkofalarstwa to idea braterstwa i humanizmu łącząca krótkofalowców przez kontakty międzynarodowe - na całym świecie. Nasze fale radiowe są ponad granicami państw, podziałami politycznymi rasami i wyznaniami.Krótkofalowcy mieszkają wszędzie, w każdym dużym mieście, w małych miejscowościach i zupełnie małej wsi. Jednak nie łatwo jest do nich trafić. Rzadkością są rozbudowane systemy antenowe widoczne z daleka. Często są to proste anteny drutowe.Najlepszym sposobem na nawiązanie kontaktów z nimi jest wizyta w lokalnym klubie krótkofalarskim, lub Oddziale Terenowym Polskiego Związku Krótkofalowców.

W poprzednim okresie, przez cztery lata, z dużymi trudnościami lokalizacyjnymi, istniał w naszej miejscowości Harcerski Klub łączności Hufca Ziemi Suskiej. Przypomnieć należy włamanie do tego klubu w 1995r. - zniszczenia pomieszczenia i dewastacja sprzętu, zalanie wodą w 1997r. - kolejne zniszczenia. Towarzyszyły temu nieuzasadnione i wulgarne pretensje niektórych lokatorów bl. nr 5. Ta sytuacja spowodowała póżniejsze przeniesienie klubu do schroniska "Azymut", a w 2000 r. ostateczne zabranie tego klubu z Makowa do Suchej Beskidzkiej.

W styczniu b.r. Zarząd Stowarzyszenia Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców istniejący w Makowie Podhalańskim od 1997r. podjął decyzję o powołaniu własnego Klubu Łączności. Został on zarejestrowany w OT PZK w Krakowie na ul. Basztowej. Rozpoczęliśmy starania o miejsce lokalizacji klubu. Zwróciliśmy się m.in. do Dyrekcji CKPT i S, pamiętając że już wcześniej w 1995r. ówczesna wtedy Kierowniczka MDK, była zainteresowana taką propozycją. Jednak w tamtym okresie instalował się Klub Harcerski, którego objąłem kierownictwo. Pan Dyrektor CKPT i S mgr Zbigniew Kowalski wyraził przychylną akceptację i zgodę. Otrzymaliśmy pomieszczenie i możliwość zainstalowania radiostacji, oraz systemu antenowego na dachu budynku. Pragniemy za to Serdecznie Podziękować Dyrekcji CKPT i S, jak również za wydrukowaniekart QSL - potwierdzających łączności z Makowem Podhalańskim, które będą wysyłane na całą Polskę i świat - reklamując naszą miejscowość. Krótkofalarskie podziękowanie: VY TNX!

Już w kwietniu b.r. klub wysłał wniosek i odpowiednie dokumenty do Urzędu Regulacji Telekomunikacji w Krakowie o uzyskanie Pozwolenia Radiowego i przydział znaku wywoławczego. Licencję nadawczą klubową - Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej Kat. 1 i znak wywoławczy SP9PGB, otrzymaliśmy 1 czerwca b.r. Następne miesiące, to prace nad adaptacją pomieszczenia do naszych celów, instalacja wyposażenia radiostacji i anten. Niestety sytuacja powodziowa opóżniła te czynności. Prace te zostały wykonane społecznie przez członków klubu mieszkających w Makowie Podhalańskim tj. Stanisław Zadora - SP9MRY z synem Kamilem - SP9-8091-KR, Wojciech Matuszyk - SQ9GL i Marcin Lasa - SP9-8090-KR. Koszty zostały pokryte z naszych prywatnych funduszy. Uzyskaliśmy również pomoc, w miarę możliwości od innych członków Stowarzyszenia BGK w kraju i krótkofalowców z woj. Małopolskiego.Szczególnie dziękujemy Kol. Jerzemu Pyrek - SP9FBT z Krakowa, za zorganizowanie akcji pomocowej dla naszego klubu na Zjeżdzie Krótkofalowców SP-DX-Clubu w Jodłówce Tucholskiej, koło Tarnowa , oraz przywiezienie zebranego sprzętu do Makowa Podhalańskiego w dniu 09.09. br. Była to jego osobista inicjatywa. W dniu 11.10. b.r. rozpoczęliśmy realizację przeprowadzania pierwszych łączności z pod znaku naszego klubu SP9PGB, w czasie których był obecny zaproszony przez nas Dyrektor CKPT i S. Pierwszą łączność nawiązano w paśmie KF-80m ze stacją okolicznościową Związku Sybiraków, o znaku wywoławczym SP0ZS z Białej Podlaskiej.

Stowarzyszenie Babiogórskiej Grupy Krótkofalowców, jak i tym samym Klub Łączności BGK ma na celu propagowanie obszaru Babiej Góry, w tym BPN, gmin babiogórskich i Beskidu Makowskiego wśród krótkofalowców i ich rodzin w kraju i na świecie.W zeszłym roku w sierpniu, BGK zorganizowało pracę czterech stacji okolicznościowych pod wspólną nazwą " Babia Góra - 2000 ". Nasze radiostacje nadawały w czasie kilku dniowego spotkania członków BGK w schr. Na Markowych Szczawinach, na szczycie Babiej Góry, Cyla, przeł. Brona i Lipnickiej, z terenu Siedziby Dyrekcji BPN w Zawoi - Barańcowej, Policy i schr. na Hali Krupowej. W drugiej połowie sierpnia pracowały stacje przede wszystkim z Makowa Podhalańskiego. W sumie przeprowadzono ok. 1400 łączności. Celem " Babia Góra - 2000 " było uczczenie Roku Milenijnego w naszym rejonie Beskidów i 70-lat Polskiego Związku Krótkofalowców. W tym roku w Szkole Podstawowej w Zawoi-Przsłop, 2 i 3 czerwca odbyło się 1 Spotkanie Terenowe Stowarzyszenia BGK- Maków Podhalański i Harcerskiego Klubu Łączności "Babia Góra" SP9ZGN - Sucha Beskidzka. Zorganizowane zostało dzięki Komendzie Hufca ZHP Ziemi Suskiej. Było to wspólne prowadzenie łączności, zawieranie przyjażni, oraz spotkanie przy ognisku do póżnych godzin wieczornych. Przyjechało 15 krótkofalowców. Planowane były dwie ekspedycje radiowe: na Babią Górę i Magurkę, jednak silne opady w następnym dniu, uniemożliwiły realizacje. Świadczy to o łączeniu naszego krótkofalarskiego hobby z turystyką na terenie naszych Beskidów - praca terenowych radiostacji. Stowarzyszenie BGK wspólnie z Dyrekcją Babiogórskiego Parku Narodowego wydaje dyplom krótkofalarski "Babia Góra - Award", za łączności przeprowadzone z Rejonem Babiej Góry i gminami babiogórskimi, w tym z Makowem Podhal. Klub Łączności BGK - SP9PGB będzie się starał w przyszłości zorganizować podobną aktywność krótkofalarskiej radiostacji okolicznościowej np. w czasie "Dni Makowa", czy "Tygodnia Kultury Beskidzkiej". Dlatego już teraz zwracamy się do wszystkich mogących nam pomóc w wydrukowaniu specjalnych kart QSL, które by potwierdzały te łączności z Makowem Podhal. (na kartach można umieszczać reklamę firm). Szukamy też wsparcia w zakupie radiostacji KF ( obecnie łączności realizujemy na przynoszonym z domu prywatnym sprzęcie).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim młodzież do odwiedzin naszego Klubu Łączności BGK - SP9PGB w CKPT i S - Maków Podhal. Nie jest to łatwe hobby (podobnie jak: modelarstwo), no i jeszcze konieczność zdawania egzaminów operatorskich, lecz z czasem jego poznawania może stać się pasją na całe życie,Jak to się stało dla 18 tys. krótkofalowców w Polsce, 480 tys. w USA, czy 1.5 mln w Japonii. Krótkofalowcami są również kobiety mające swoje kluby specjalistyczne np. SP-YL-C - Klub Kobiet Krótkofalowców w Krakowie.

Koleżanko , Kolego, uczniowie gimnazjum i szkół średnich : lubicie fizykę, geografię, elektronikę, chcecie przez radio rozmawiać w językach obcych, poznać nowych przyjaciół, pracujecie na CB-Radio i chcecie więcej - ZAPRASZAMY. Zrób pierwszy krok i zgłoś się do nas.Informacji udziela : CKPT i S tel. 8771-481 i operatorzy Klubu Łączności pod nr tel :8773 683 (Stanisław SP9MRY) i 8773 571 ( Wojtek SQ9GL). Zajęcia w klubie: przeważnie w środy w godz. 16 do 19.Zapraszamy na stronę internetową BGK: http://suimed.tpnet.pl/~solo/bgk e-mail : sp9pgb@eter.ariadna.pl

Stanisław Zadora - SP9MRY

Z listu Kolegi SQ9CXC:

(. . . ) Odpowiadają mi inicjatywy, w których turystyka przeplata się z krótkofalarstwem na zasadzie wspólnych zainteresowań. Chodzi o rejon, który bardzo lubię, w którym często przebywałem, który trochę znam i do którego bardzo często wracam (o ile jest to możliwe). Do Babiej Góry osobiście czuję olbrzymi sentyment. Dla mnie jest to najpiękniejsza góra. Za to odpłaciła mi tym co miała (i ma) najwspanialsze : majestat godny Królowej Beskidów, (względny jeszcze) spokój i ciszę , przepiękne widoki no i łaskawe dla mnie "oko". Nie piszę o tym bez powodów. Rejon Babiej Góry znam dość dobrze. Na Diablaku byłem kilkadziesiąt razy i nigdy, powtarzam nigdy nie skąpiła mi ona swych względów. Zawsze miałem pogodę , która pozwalała swobodnie wejść (chociaż nie zawsze Percią), popatrzeć na Jałowiec, na Orawę ku Tatrom, na dolinę Skawicy i bezpiecznie wrócić do schroniska. A byłem na Babiej o każdej porze roku. I kolorową wiosną , i letnią porą , kiedy upał doskwierał okrutny , i wczesną jesienią , gdy przecudnie ubrane w kolorowe liście buki i jarzębiny zasnute były nitkami babiego lata , i w listopadzie , gdy na Bronę trzeba było przedzierać się w zwałach śniegu niedawno obsuniętej lawiny , byłem w styczniu i w lutym , kiedy hen od Białki aż po Barańcową wisiał ciężki , mglisty smog w dolinie , a już na Markowej pięknie świeciło słońce. Wtedy z Diablaka widoki były najpiękniejsze - inwersja temperatur układała w dole morze mgieł , wyżej ostre słońce i błękitne niebo , a w dali Tatry jak na dłoni. Pamiętam jeden z wypadów na narty, kiedy to póżnym marcowym wieczorem , przytrzymani przez zadymkę śnieżną , dotarliśmy na Markowe. Jakież było nasze zdziwienie , gdy gazdujący w schronisku Halinka i Jasiek , przywitali nas gorącym barszczem i krokietami. A przecież były to czasy , kiedy turysta nie wszędzie i nie zawsze był tak traktowany. Ale nie zawsze tak bywało. Ze współczuciem wspominam jednego z profesorów szkoły średniej ze Śląska , z którym spotkaliśmy się na Babiej Górze przy wspaniałej pogodzie. Opowiadał , że od dwudziestu lat przyjeżdżał tu z młodzieżą i po raz pierwszy trafił na tak piękną pogodę. Do tej pory zawsze padało , była mgła i brak widoczności. Pamiętać jednak trzeba , że Babia nie zawsze jest taka - potrafi być grożna , a nawet okrutna. Przekonało się o tym wielu , dla niektórych było to niestety, ostatnie spotkanie z górami. Doskonale pamiętam również trudne chwile z lipca 1997 roku. Słuchałem na paśmie rozmów kolegów z SP0BG wspinających się w zimnie , deszczu a wyżej i śniegu - na Babią Górę. Niestety nie było nam dane pogadać z Diablaka. Dobrze że ze schroniska było to możliwe.(. . .)

Zbyszek - SQ9 CXC. Bytom. 22 kwietnia 1999r.

 

>WSTECZ<

>MENU<