Sprzęt łączności radiowej używany przez BGK na stałym i terenowym QTH.

A N T E N Y :

Antena typu F6HLZ.


 
 

Antena tego typu zwana potocznie "diabelskimi trójkątami" jest najczęściej używana przez naszą Grupę do łączności terenowych w trudniejszych warunkach. Konstrukcja jest dostosowana do łatwego montażu i demontażu w terenie.

W skład anteny wchodzi układ dopasowujący " transmatch UKF", co pozwala stosować różne długości fidera w zależności od warunków. Antena była praktycznie porównywana z anteną typu "Tonna - 9 elem." i osiągnięto podobne wyniki w nadawaniu i odbiorze. F6HLZ ma jednak szeroką wiązkę promieniowania ok. 160 stopni.

Antena jest montowana na 5 metrowym maszcie teleskopowym, lub na obrotowym wsporniku terenowego zestawu nadawczo- odbiorczego znajdującego się w szczelnej obudowie z rdst R-105 (w czasie pracy w trudnych warunkach pogodowych).

Konstrukcja tej anteny po raz pierwszy była opisywana w "Krótkofalowcu Polskim" w 1992 r. i w "MK QTC".

Antena typu AY 9/2.

Jest to antena kierunkowa o ilości 9 elementów, o zysku większym o ok. 1,5 dB od standartowych odpowiedników anten Yagi, o podobnych ilościach elementów. Jest to antena wzorowana na antenie typu F9FT "Tonna". Direktory i reflektory wykonane są z rurek aluminiowych o średnicy 6 mm, w łatwych do montażu uchwytach z polipropylenu. Wibrator 50 omów z rurki 10 mm, ze zworą, odizolowany od nośnika. Nośnik anteny (dwie części) z rury kwadratowej 20 X 20 mm. Montowana jest przez nas na 6 m maszcie wojskowym z rur aluminiowych.

Producentem tej anteny jest firma "JACK" z Wąbrzeżna.

Antena KF - Terenowy sloper.

To prosta i bardzo skuteczna antena. Trap 7050 MHz jest taki sam jak w antenie W3DZZ. Oplot kabla trzeba dobrze połączyć z grubą miedzianą linką uziemiającą.

W górnej części zastosowaliśmy bloczek żeglarski (mocowany do drzewa). Linka antenowa, uziemiająca i fider są jednocześnie wciągane do góry.

W wypadku niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych antenę można szybko spuścić na ziemię.
 
 

Antena KF - K8CH.

Jest to antena dla stacji terenowych i zmieniających często swoje położenie. Jej autorem jest K8CH. Jest tania, prosta w budowie, a jej konstrukcja zapewnia bardzo łatwą i przede wszystkim szybką instalację w terenie. Po złożeniu zajmuje mało miejsca.

Zbudowana jest z trzech jednakowej długości (3 razy 1/4 długości fali) elementów. Dwóch przeciwwag i wibratora. Antenę można wykonać w zasadzie dla każdego z pasm amatorskich. Jedyną trudnością może być tylko pionowe zawieszenie wibratora anteny wykonanej dla pasma 80 m (20,3 m). W tym przypadku można wibrator zainstalować pionowo.

Do zawieszenia tej anteny na drzewie stosujemy również system z zastosowaniem bloczku żeglarskiego. Antenę wykonaliśmy jednocześnie dla pasma 3.7 i 14 MHz. Wibrator dla 14 MHz jest instalowany pionowo , lub ukosnie, a dla 3.7 MHz poziomo. Dla anteny dwu pasmowej trzeba doświadczalnie skorygować wymiary na najmniejszy SWR.
 
 


 
 

URZĄDZENIA NADAWCZO-ODBIORCZE :

Zestaw Terenowy IC-706-BGK.


Zestaw Terenowy BGK powstał w oparciu o TRX IC-706.
Konstrukcja i wykonanie: SP9MRY. Używany jest przez nasza grupę i Klub łączności BGK - SP9PGB od 2001 roku. Umożliwia on pracę na pasmach KF, 50 MHz i 144 MHz. W terenie stosujemy zasilanie akumulatorowe 12V/16 Ah.
 
 

Obudowa zestawu została wykonana z inpregnowanej i malowanej sklejki, wzmocnionej kątownikami z aluminium.
Do transportu pokrywa przednia i tylna z odpowiednimi otworami wentylacyjnymi. Pakowana do plecaka wojskowego. Obudowa posiada dodatkowe mocowania na klucz CW, mikrofon i mały maszt obrotowy, zaciski zasilania i gniazda antenowe.
Po raz pierwszy Zestaw Terenowy IC-706-BGK pracował ze szczytu Babiej Góry 6 lipca 2002 roku. Przeprowadzilismy wtedy pierwsze łączności CW na pasmach KF z tego szczytu, stosując antenę DDK-20.

TRX typu IC-T7H

Ręczny tranceiver FM, duo bander: 145 MHz i 430 MHz. Max 6 W przy zasilaniu 13,5 V.
Pracowaliśmy na nim po raz pierwszy ze szczytów: Sokolicy i Babiej Góry w dniu 6 lipca 2002r.
z anteną stacjonarną typu dipol na 2m, i ze schroniska na Markowych Szczawinach z anteną TSC-2303.

Do końca 1999 roku używaliśmy następujących trx do pracy w terenie : na pasma KF: FT-707, na pasmach UKF: ręczny Alan CT-180,FM-315 z syntezą, mobilowy AR-146, modernizowane i przerabiane 3001 i APRDF, "ŁUCZ". Brak nam niestety urządzeń na 70 cm. Planujemy modernizację naszego terenowego zestawu N-O w obudowie z RDST R-105 t.j. umieszczenie w niej na zasadzie panelowej rdf na 2m i 70 cm z układami dopasowującymi i reflektometrami wraz z istniejącym już zasilaniem akumulatorowym.

TRX typu FT-707

Starsza konstrukcja firmy Yasu. Klasyczny tranzystorowy układ nadawczo - odbiorczy, bez techniki cyfrowej. Problem ze stabilnością VFO przy zmiennych warunkach temperaturowych. Dlatego używany jest przez naszą Grupę do pracy tylko w pomieszczeniach np. schroniskach, czy pomieszczeniach przemienników TV na szczytach górskich. Pasma KF od 3.5 do 30 MHz. Moc ouput ok. 60 W. Trx ma solidną konstrukcję mechaniczną i jest odporny na transport w terenie górskim, co jest jego podstawową zaletą.

Urządzenia przerabiane i modernizowane.


 
 

Trx na pasmo 2 m. wykonany na podstawie płytek 3001. Synteza PLL, regulacja mocy wyjściowej do 10 W, reflektometr, S-metr, praca z sieci i akumulatorów . Wyk. W 1988r. przez SP9MRY.
 
 
 
 


 
 

Przerabiany i modernizowany rdf produkcji duńskiej "AP-RADIOTELEFON".

Obsada kwarcowa 12 kanałow. Moc wyjściowa ok. 30 W. Współpraca z modemem packet radio. Umieszczony w obudowie od zasilacza 3001 z układem wentylatora stopnia mocy. Zasilanie 13,8 V. Wyk. SP9MRY w 1998r.
 
 


>WSTECZ<

>MENU<